czwartek, 7 marca 2013

O książkach młodzieżowych


 Popularny stereotyp mówi, że dzisiejsza młodzież nie czyta książek. Kiedy to słyszę, zawsze mam ochotę zapytać : a jaka książkę przeczytałeś w ostatnim miesiącu Ty, panie dorosły? Według badań z 2012 roku książki czyta tylko 44 % Polaków, ale największą czytającą grupą są osoby w przedziale wiekowym 15-19 lat! Można powiedzieć, że jest to spowodowane tym, że od czasu do czasu uczeń musi przeczytać jakąś lekturę, ale popularność bestsellerowych serii dla młodzieży wydaje się temu przeczyć. Wprawdzie największą poczytnością wśród nastolatek cieszą się romantyczno-fantastyczne sagi mało ambitnych młodych autorek opowiadające o miłości pomiędzy dziewczyną a wampirem/demonem/wilkołakiem/aniołem (przeczytałam jedną taką książkę, co odebrało mi chęci do życia na tydzień), ale naprawdę istnieją młodzi ludzie czytający coś innego, może nie od razu światową klasykę, ale trochę, powiedzmy, poważniejsze książki. I naprawdę istnieją książki dla młodzieży, których fabuła nie kręci się wokół dylematu mam z nim być, czy jednak nie, i z których przy okazji można się czegoś nauczyć. 
 Jednym z autorów piszących bardzo ciekawe pozycje dla młodzieży jest Rick Riordan. Jego serie książek Percy Jackson i Bogowie Olimpijscy, Kroniki rodu Kane i Olimpijscy Herosi  zajmują ważne miejsce we współczesnej literaturze młodzieżowej. Fabuła opiera się na starożytnych mitach egipskich, greckich i rzymskich, ale wydarzenia rozgrywają się w czasach współczesnych. Jeżeli ktoś interesuje się starożytnością i mitologią (tak jak ja), wspaniałą przygoda jest dla niego odkrywanie starych, mitologicznych postaci w nowej odsłonie. Riordan bardzo pomysłowo dopasowuje kilku tysiącletnie historie do naszych realiów, tworząc intrygujący świat, w którym spiżowego miecza używa się równie łatwo, jak laptopa, a spod lnianego stroju egipskiego maga wystają trampki. Książki, mimo dużej objętości, czyta się szybko, ponieważ wciągają tak, że można zapomnieć o całym świecie. Polecam wszystkim fanom mitologii-i nie tylko.Wśród polskich autorów książek dla młodzieży najpoczytniejszy jest chyba Rafał Kosik. Jego seria Felix, Net i Nika bije rekordy popularności, a druga część doczekała się już nawet ekranizacji. Książki opowiadają historię trójki warszawskich gimnazjalistów. Łącząc naukę, paranormalne wydarzenia i zwykłe, szkolne sprawy, otrzymujemy zupełnie nowy rodzaj młodzieżowego science-fiction, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Interesujący styl pisania autora oraz wyraziste postacie głównych bohaterów sprawiają, że czyta się bardzo przyjemnie. Mimo że nigdy nie byłam wielka fanka tego gatunku literatury, uwielbiam Felixa, Neta i Nikę  i z niecierpliwością czekam na kolejne tomy.
3 komentarze:

 1. TAK TRZYMAJ

  -rotkeryd-

  OdpowiedzUsuń
 2. yes! w końcu doczekałam się posta o MOICH KSIĄŻKACH <3

  OdpowiedzUsuń
 3. Uwielbiam "FNiN"! Przeczytałam wszystkie części. I ciesze się, że spotkałam bloga, na którym nie są opisywane tylko książki "typowo" młodzieżowe. Mam na myśli właśnie- jak to nazwałaś- mam z nim być, czy nie. Nienawidzę takich! Na bloga z chęcią będę zaglądać częściej ;)

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń